كسى كه چيزى از او خواسته اند تا وعده نداده آزاد است.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

شاعری با نداشتن قدرت تکلم نهج البلاغه را به نظم درآورد


خبرگزاری شبستان: یک شاعر از آذربایجان شرقی، کتاب نهج البلاغه را در 12 هزار بیت به نظم و شعر درآورده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از تبریز، با خبر می شوم یکی از اعضای کانون های فرهنگی هنری استان آذربایجان شرقی و شهرستان چاراویماق، در ابتکار جالبی کتاب نهج البلاغه و فرمایشات حضرت علی(علیه السلام) را به نظم درآورده است. به سختی صحبت می کند، قدرت تکلم ندارد؛ ابتدا بسیار تعجب کردم، شاعری که کارش با واژه هاست، اما حتی قادر به ادای درست یک کلمه نیست و گاه به سختی می توان متوجه صحبت هایش شد.
ثریا محمدپور، جوان 30 ساله ای که با وجود بیماری «ام اس» و از دست دادن تحرک اندام و عدم توانایی در تکلم، کتاب نهج البلاغه و فرمایشات حضرت علی(علیه السلام) را به نظم کشیده است و کتاب شعرش به زودی منتشر می شود.
سرودن 12 هزار بیت به عشق امیر مومنان
این شاعر، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز، ابراز داشت: کار به نظم درآوردن نهج البلاغه را از سال 1388 آغاز کردم و در خردادماه سال 1391 به پایان رساندم.
محمدپور با اشاره به اهداف و انگیزه خود از این کار عنوان کرد: از سال 1381 پزشکان تشخیص دادند، دچار بیماری ام اس شده ام که سال 1386 به حالت نرمال رسید و از سال 1387 مصرف دارو را قطع کردم اما به تدریج این مشکل حادتر شد و هم اکنون مشکل تکلم پیدا کردم.
این شاعر آئینی گفت: برای رفع مشکلات اعصابم به خدا توکل کردم و با قرائت قرآن کریم این مشکلم رفع شد، برای راحتی از بیماری ام نیز به فرمایشات مولا پناه بردم، وقتی آنها را می خواندم به آرامش می رسیدم تا اینکه تصمیم گرفتم نهج البلاغه را به نظم دربیاورم.
وی با اشاره به اینکه پزشکان از درمان بیماری ام عاجز شده اند، تصریح کرد: با این بیماری، کلیه تحرک اندام هایم را از دست داده ام، به همین خاطر وقتی نهج البلاغه را به نظم می کشیدم صدایم را ضبط می کردم و دوستانم اشعار سروده شده را پیاده می کردند.
محمدپور تاکید کرد: قبل از به نظم درآوردن نهج البلاغه هیچ گونه فعالیتی در زمینه شعر نداشتم اما از سال 1381 که دچاربیماری شدم احساس کردم که قوه شعرپردازی دارم.
وی گفت: شبانه روز به این کار می پرداختم آنقدر عشق به این کار داشتم که نمی خواستم زمان را از دست بدهم، تا جایی که روزانه بیش از 10 ساعت وقت می گذاشتم.
این شاعر ابراز داشت: کل کتاب نهج البلاغه و فرمایشات امیرالمومنین، حضرت علی(علیه السلام) را در 12 هزار بیت سرودم که در قالب کتابی با عنوان «پرتو عشق نهج البلاغه منظوم» در  500 صفحه منتشر می شود.
محمدپور عنوان کرد: مجوز اولیه این کتاب صادر شده و در مرحله بازبینی هستم.
فرمایشات امیر المومنین انرژی خاصی به من می داد
مولف نهج البلاغه منظوم در ادامه با بیان اینکه برای انجام این کار بسیار به نهج البلاغه مدیون هستم، اظهار داشت: در قبال بیمار ام اس،خداوند روحیه امید و صبرم را به من اعطاکرد، اما بسیار راحت در کنار نهج البلاغه با این بیماری کنار آمدم و فرمایشات حضرت، انرژی خاصی به من می داد.
محمدپور همچنین با اشاره به میزان تحصیلات خود گفت: در حال تحصیل در ترم آخر کارشناسی علوم اجتماعی بودم که به این بیماری دچار شدم، ابتدا در دانشگاه مراغه و سپس در دانشگاه چاراویماق ادامه تحصیل دادم.
وی تصریح کرد: قبل از اینکه بر روی منظومه نهج البلاغه کار کنم به خاطر اینکه روحیه ام را حفظ کنم به طنزسرایی می پرداختم که برخی اشعارم نیز در برخی مجله ها منتشر شد.
این شاعر در پایان تاکید کرد: کلیه تحرکاتم را از دست داده ام، اما امیدوارم خداوند شفایم بدهد سپس کارهای زیادی دارم از جمله اینکه قصد دارم کتاب صحیفه سجادیه را نیز به نظم بکشم.