آن كه جان را با طمع ورزى بپوشاند خود را پُست كرده ، و آن كه راز سختى هاى خود را آشكار سازد خود را خوار كرده ، و آن كه زبان را بر خود حاكم كند خود را بى ارزش كرده است.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت
امیرالمومنین علیه السلام
خبر غدير و سخنان پيامبر(ص)در آن مجمع عظيم،طورى در شهرها منتشر شد كه حتى غير مسلمانان هم از اين خبر مهم آگاه شدند. جا داشت بيش از يكصد و بيست هزار مسلمان حاضر در غدير،هر يك بسهم خود خطبه غدير را حفظ كند و متن آنرا در اختيار فرزندان و فاميل و دوستان خود قرار دهد.
ابن جریر طبری حدیث دوم را عینا با همین سند به گونه‌ای دیگر نقل کرده و در آن تصریح دارد تنها آیه ۵١ این سوره درباره عباده بن الصامت نازل شده است . طبری روایت سومی را با سند خود از عطیه بن سعد نقل می‌کند، در این حدیث عطیه ضمن شرح داستان عباده بن الصامت و عبد الله بن ابی تصریح می‌کند که تنها آیات ۵١ و ۵۲ درباره اوست .
این مقاله به نقش امامت و رهبری علي (عليه السلام) در جامعه اسلامی می پردازد.
از عبد الله بن عباسعن ابن عباس فی قوله «یا ایها الرسول بلغ» قال: نزلت فی علی( رضی الله عنه) امر النبی صلى الله علیه وسلم ان یبلغ فیه فاخذ( علیه السلام) بید علی، وقال :( من کنت مولاه فعلی مولاه اللهم وال من والاه وعاد من عاداه ).
در این روایت صحبت از سه حقیقت است؛ یکی معیت و همراهی علی با قرآن؛ و دیگری معیت و همراهی قرآن با علی؛ سوم، استمرار این تقارن تا ورود بر پیامبر نزد حوض کوثر. » زیرا از نظر خلقت نوری، خلقت پیامبر (ص) و علی (ع) پیش از همه مخلوقات بوده و وسیله خلقت دیگر موجودات شده است
این مقاله به بررسی سیره عملی حضرت امیر المومنین علی علیه السلام می پردازد.
در نوشته حاضر كوشش نگارنده متوجه پاسخگويي به اين سؤال اساسي است كه مشروعيت در ادبيات علوي به چه معناست و خاستگاه حكومت مشروعي كه در طول تاريخ 1400 ساله تشيع نمونه ‏اي عالي از حكومتي صددرصد اسلامي و الهي بوده، چگونه قابل تبيين است؟
مقاله فوق به سخاوت و ايثار امام على (ع) می پردازد.
على(ع) نيز در خطبه عيد غدير خود كه خوب است آن را خطبه غديريه بناميم به تفسير و تحليل اين رويداد عظيم تاريخ پرداخت. معرفى اين خطبه كه در گوشه و كنار برخى از كتابهاى ادعيه و روايت در غربت به سر مى برد و بررسى سند و كتابشناسى آن و شرح پاره هايى از آن، موضوع اين جستار است.
در این هنگام شور و غوغایی در میان مردم افتاد و علی را به این مقام ممتاز تبریک گفتند و از افراد سرشناسی که به او تبریک گفتند، ابوبکر و عمر بودند که این جمله را در حضور جمعیت بر زبان جاری ساختند: «بخ بخ لک یا بن ابی طالب اصبحت و امسیت مولای و مولا کل مومن و مومنه؛ آفرین بر تو باد،‌ای فرزند ابوطالب!

Pages